Fundacja rodzinna – nowość, która pomimo tego, że jest krótko na rynku, już ma swoich zwolenników. Dlaczego tak jest? Poniżej kilka najważniejszych aspektów związanych z fundacją rodzinną.
Fundatorem może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a więc między innymi prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem.
Fundacja nie płaci tradycyjnego podatku dochodowego pomimo prowadzenia działalności gospodarczej. Można zaryzykować stwierdzeniem, że podatek w fundacji rodzinnej przypomina trochę CIT Estoński. Tak długo, jak pieniądze zostają w fundacji- nie powstaje obowiązek zapłaty CIT/PIT. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie wypłaty środków na rzecz beneficjentów.
W ramach fundacji prowadzimy jedną z określonych w ustawie działalności, np. najem, obrót papierami wartościowymi czy okazjonalna sprzedaż nieruchomości). W sytuacji wypłaty środków z fundacji, powstanie obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w stawce 15 %. Jeżeli natomiast wypłata środków została dokonana na rzecz fundatora lub beneficjenta, który jest z kręgu blisko spokrewnionych z założycielem fundacji – nie powstaje konieczność zapłaty PIT.
Co istotne, fundacja nie ma obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne. Dotyczy to zarówno fundatora, jak i beneficjentów.
Zakładając fundację jesteś w stanie uniknąć sporów sukcesyjnych. Osoba zakładająca fundację, czyli fundator, określa sposoby wypłaty świadczeń dla swoich bliskich. Zaznaczam jednak, że beneficjentami fundacji nie muszą być osoby z rodziny fundatora.
Celem fundacji jest przede wszystkim ochrona majątku fundatora. Założyciel fundacji decyduje kto i w jakiej wysokości otrzyma jego majątek. Całe zabezpieczenie majątku przed spadkobiercami jest określone w dokumentach założycielskich fundacji.
Co więcej beneficjent, który jest jednocześnie uprawniony do zachowku, będzie mógł otrzymać tylko jedno z tych świadczeń.
Głównym problemem, np. w spółce ograniczoną odpowiedzialnością jest wypłata dywidendy, z którą wiąże się dodatkowe opodatkowanie w wysokości 19% podatku. Jeżeli natomiast fundacja posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, z której otrzyma dywidendę, to nie dochodzi do konieczności jej opodatkowania dodatkowym podatkiem od dywidendy.
Podsumowując, fundacja to rozwiązanie, które pozwala kontynuować prowadzony biznes bez konieczności osobistego zaangażowania następców prawnych. Co więcej: chroni majątek rodziny.