Polityka rachunkowości to dokument określający zasady finansowe, zgodnie z którym prowadzi się księgi rachunkowe. Jest to także pierwszy dokument, o który będziesz proszony w trakcie kontroli skarbowej.
Przede wszystkim podstawowymi podmiotami są:
1. spółki handlowe,
2. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskie 2 mln euro,
-jeżeli mają siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium RP.
Art. 10 Ustawy o Rachunkowości określa elementy, które powinna zawierać polityka rachunkowości, m. in.:
Przede wszystkim na specyfikę działalności, na aspekty praktyczne. Jeżeli prowadzisz firmę budowlaną- opisz dobrze kontrakty i ich ujęcie w księgach. Jeżeli prowadzisz firmę produkcyjną- kalkulacja kosztu wytworzenia produktów gotowych.
Jednym z najważniejszych elementów polityki rachunkowości jest określenie metody wyceny i rozchodu zapasów, np. wybranie metody FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) lub LIFO (ostatnie przyszło, pierwsze wyszło).
Drugie na co należy zwrócić uwagę to zasady ewidencji i rozliczania kosztów, które mają wpływ na postać rachunku zysków i strat, tzn. czy stosujemy wariant porównawczy czy kalkulacyjny.
Niestety tak. Obowiązek sporządzenia tego dokumentu ciąży na kierowniku jednostki, tzn. na przykład na członkach zarządu spółki z o.o.
brak polityki = grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 2 lub obie te kary łącznie
Raczej więzienie za brak dokumentu nam nie grozi, ale dotkliwa kara z urzędu owszem.
Wątpię. Opłata za sporządzenie polityki rachunkowości przez kancelarię będzie znacznie mniejsza niż nałożona grzywna.
Zastanawiasz się, czy Twoja polityka rachunkowości jest zgodna z obowiązującymi przepisami? Nasi specjaliści pomogą Ci stworzyć lub zweryfikować politykę rachunkowości, zapewniając Twojej firmie bezpieczeństwo prawne i optymalizację kosztów.