Podmioty lecznicze mogę generalnie funkcjonować we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej.
Mogą też, jeżeli nie będą zadowolone ze swojej pierwotnej formy prawnej, zmienić ją z pomocą przekształcenia np. w spółkę z o.o.
Może dlatego, że według danych GUS, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najczęściej wybieraną formą prawną dla podmiotów leczniczych w Polsce. Popularność tej struktury wynika z istotnych korzyści, takich jak:
Procedura różni się trochę w zależności od formy prawnej, z której startujesz. Tutaj przykład przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej:
1) Przenalizuj umowy zawarte z NFZ, bankami oraz innymi kontrahentami, aby sprawdzić, czy wymagają zgłoszenia zmiany formy prawnej lub uzyskania zgody.
2) Przyjmij plan przekształcenia z niezbędnymi załącznikami. Daj go do zbadania biegłemu rewidentowi.
3) Złóż oświadczenie przedsiębiorcy o przekształceniu, a zaraz zanim wniosek do KRS o rejestrację Twojej spółki przekształconej.
4) Bardzo ważne! Nie później niż 30dni przed ustaloną datą przekształcenia poinformuj pisemnie o zamiarze przekształcenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia albo dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu, z którymi zawarłeś umowę.
5) Ciesz się swoją nową spółką.
6) Znowu ważne! W terminie 7 dni od dnia przekształcenia poinformuj Prezesa NFZ albo dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu, z którymi zawarłeś umowę, o dokonaniu przekształcenia oraz zawrzyj aneks do umowy z NFZ.
7) Zaktualizuj dane w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.
8) Wywieś w placówkach podmiotu leczniczego informację skierowaną do pacjentów o przekształceniu.
9) ...i podejmij wszystkie inne obowiązki aktualizacyjne, typowe dla przekształcenia i już niezwiązane z leczniczym przedmiotem Twojej działalności.
Jeżeli jednak nie chcesz się stresować terminami i pilnować całej tej długiej listy sam, skontaktuj się z nami. Zobaczymy co da się zrobić 😉