16 maja 2022 r. został odwołany stan epidemii. Z uwagi na to przestały obowiązywać niektóre szczególne zasady wprowadzone na ten czas. Jaki ma to wpływ na prawo podatkowe?
Od 1 stycznia 2021 r. na gruncie ustaw o CIT i PIT obowiązywało zwolnienie z podatku od przychodów z budynków. Ulga, wynikająca z art. 38ha ustawy o CIT oraz art. 52pa ustawy o PIT, pozwalała podatnikom na uniknięcie ponoszenia ciężaru podatku w wysokości opodatkowania, stanowiącej sumę przychodów pomniejszoną o kwotę 10 000 000 zł, za każdy miesiąc. Z uwagi na zniesienie stanu epidemii, zwolnienie to obowiązywało jedynie do końca maja 2022 r.
Dla podatników podatku CIT maj będzie ostatnim miesiącem, w którym będą mogli zastosować 5-procentową ulgę dla dochodów z kwalifikowanych IP, wykorzystywanych do przeciwdziałania epidemii COVID-19. Należy jednak dodać, że dotyczy to jedynie stosowania ulgi na etapie obliczania zaliczek na podatek dochodowy. Po odwołaniu stanu epidemii odliczenie ulgi będzie możliwe jedynie na rozliczeniu rocznym. Natomiast podatnicy PIT z ulgi skorzystać mogą do końca 2022 r.
Podatnicy PIT oraz CIT mogli dotychczas z tytułu ulgi B+R odliczyć od zaliczki na podatek koszty ponoszone w celu opracowania produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19 w okresie od początku 2020 r. do końca roku podatkowego, w którym odwołano stan epidemii. Ostatni raz zaliczki na preferencyjnych warunkach będzie można obliczyć w ten sposób w maju.
Od czerwca nie będzie możliwe także dokonywanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych. Mówimy tu oczywiście o środkach, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Uprawnienie to, funkcjonuje zarówno na gruncie ustawy CIT, jak i PIT. Możliwość ta obowiązywała od początku 2020 r. aż do końca okresu stanu epidemii.
Od czerwca 2022 r. darowizny przekazywane na rzecz wybranych NGO nie będą podlegały odliczeniu od dochodu na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych czy prawnych. Dotychczasowe rozwiązanie umożliwiało odliczenie 100%, 150% lub 200% kwoty wartości darowizny. Wysokość odliczenia zależała od terminu dokonania darowizny i dotyczyła darowizn rzeczowych w postaci komputerów przenośnych, będących laptopami lub tabletami.
Tzw. ulga na złe długi (o której więcej pisaliśmy tutaj) pozwala wierzycielowi odzyskać kwotę podatku należnego od dokonanej czynności, za którą nie otrzymał zapłaty w ciągu 90 dni. Możliwe jest wyłączenie konieczności zwiększenia podstawy opodatkowania w zaliczkach o wartość niezapłaconych, a zaliczonych do kosztów podatkowych zobowiązań. Z powodu odwołania stanu epidemii jej zastosowanie możliwe będzie jedynie do końca 2022 r.
Do końca 2022 r. wciąż obowiązuje podwyższenie limitów zwolnień z PIT dla świadczeń wypłacanych na rzecz pracowników z tytułu:
Pomimo odwołania stanu epidemii wciąż obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego i z uwagi na to w mocy pozostaje kilka ułatwień. W przypadku schematów krajowych MDR, nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu, terminy na raportowanie tychże. Wydłużone są także terminy na do zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek spoza tzw. białej listy, z 7 do 14 dni oraz pozostaje możliwość posługiwania się certyfikatem rezydencji podatkowej obejmującym 2019 r. aż do dwóch miesięcy po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Z gorszych wiadomości, cały czas pozostaje wydłużony o 3 miesiące termin oczekiwania na interpretacje indywidualne.
Jeżeli chcesz jako pierwszy znać najnowsze zmiany w prawie, subskrybuj nasz newsletter “Aktualności prawne”. Zapraszam również do kontaktu z naszymi prawnikami. Po prostu, po ludzku przedstawimy Ci możliwości Twojej działalności i pomogą zdecydować o najefektywniejszej formie działania.