4 grudnia 2020r. w Wykazie prac programowych i legislacyjnych ukazał się projekt o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza on nową możliwość w postaci wystawiania faktur ustrukturyzowanych, co spowoduje większą elektronizację fakturowania transakcji podatników. Proponowane rozwiązania mają być przyjęte w I kwartale 2021 r.
Czym są wspominane faktury ustrukturyzowane oraz jak będzie wyglądał proces ich wystawiania?
Krajowy System e-faktur to system teleinformatyczny.. Zgodnie z założeniami projektu, ma on być pomocny w stosunku do podatników, z uwagi na możliwość weryfikowania zgodności wystawionej faktury z udostępnionym wzorem. Ma on też przydzielać fakturom numer identyfikujący. Zgodnie z projektem, podatnik ma otrzymywać powiadomienia dotyczące pomyślnego wystawienia, odrzucenia, a także niemożności wystawienia faktury. Proponowane rozwiązania prowadzą więc do maksymalnego wyeliminowania błędów w fakturowaniu.
Wprowadzane zmiany mają mieć charakter dobrowolny. To przedsiębiorca podejmie decyzję, czy chce z proponowanego rozwiązania skorzystać. Warto jednak zauważyć, że twórcy projektu przewidują pewne profity dla przedsiębiorców, którzy na to się zdecydują.
Jakie więc korzyści proponuje podatnikom Ministerstwo Finansów? Przede wszystkim przedsiębiorca, który będzie wystawiał faktury ustrukturyzowane, nie musi martwić się o ich przechowywanie – tym zajmie się administracja podatkowa. To jednak nie wszystko. Projekt przewiduje, krótszy termin zwrotu podatku VAT. Ma to być zmiana z 60 do 45 dni. Istotne jest jednak, że przedsiębiorca musi spełniać kryteria min. takie jak: zarejestrowanie jako czynny podatnik VAT oraz posługiwanie się przez okres rozliczeniowy wyłącznie fakturami ustrukturyzowanymi.
Proponowane zmiany mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego, wprowadzając jednocześnie pewne korzystne rozwiązania dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów zakłada też, że dzięki takiemu rozwiązaniu dojdzie do wzrostu dochodów budżetu Państwa. Efekt ten ma być uzyskany poprzez wyższy pobór podatku VAT na wszystkich etapach obrotu towarami i usługami.
Warto dodać, że resort dopuszcza możliwość, aby w przyszłości faktury ustrukturyzowane zastąpiły JPK.