W związku z zapowiedziami Rządu dotyczącymi tzw. Nowego Polskiego Ładu i konsekwencjami podatkowymi, które mogą się wiązać z jego wprowadzeniem, wzięliśmy pod lupę jego podstawowe założenia.
Jest to program społeczno-gospodarczy, którego wprowadzenie planuje się w 2022 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące planowanych zmian podatkowych:
Zapowiadane są także zmiany, których szczegóły mają zostać wskazane w najbliższym czasie. Należą do nich ulgi: konsolidacyjna, na prototypy, na automatyzację i robotyzację produkcji.
Przewiduje się też możliwość odliczenia od podatku wynagrodzeń innowacyjnych pracowników (wzorem jest system włoski, gdzie koszty naukowców można odliczyć od podatku) oraz ulgę dla firm wchodzących na giełdę (zapowiadane jest zmniejszenie kosztów w tym zakresie).
Postanowiono też na innowacje za sprawą planu połączenia ulgi IP-BOX i B+R.
Zapowiadane są również zmiany w zakresie tzw. estońskiego CIT-u, który został wprowadzony w 2021 roku oraz tzw. Interpretacji 590, która ma być dokumentem wiążącym administrację skarbową
i zapewniającym wysokość opodatkowania w pierwszych latach inwestycji.
Odpowiedź jest prosta – to zależy. Bez wątpienia pozytywną zmianą jest chęć podwyższenia kwoty wolnej od podatku oraz wyższy próg podatkowy. Nie można jednak dokonywać oceny w oderwaniu od rezygnacji z ryczałtowej składki zdrowotnej i braku możliwości jej odliczenia od PIT.
Wydaje się, że ze względu na wzrost obciążeń samozatrudnienie nie będzie już cieszyło się taką popularnością jak dotychczas. Zmiana w zakresie składki zdrowotnej w takim kształcie dotknie wszystkich przedsiębiorców.
Wciąż jednak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Bardziej wnikliwa analiza będzie bowiem możliwa po wskazaniu szczegółowych założeń projektowanych zmian, którym będziemy się przyglądać.