Rok 2021 to czas wielu zmian z zakresu prawa podatkowego. Jedną z nowości są zmiany dotyczące opodatkowania w formie ryczałtu.
Ryczałt ewidencjonowany, o którym mowa, jest uproszczoną formą opodatkowania. Korzysta z niej wielu drobnych przedsiębiorców, a wkrótce do ich grona dołączy także szereg większych firm.
Wprowadzona nowelizacja przewiduje podwyższenie limitu przychodów, który umożliwia skorzystanie z ryczałtu. Został on podwyższony z 250 tysięcy euro do 2 milionów euro. Podwyższeniu uległ także limit przychodów, który dopuszcza kwartalne wpłaty ryczałtu z 25 tysięcy euro na 200 tysięcy euro.
Istotną modyfikacją jest również poszerzenie definicji wolnego zawodu. Obecnie są nią objęci min.: radcowie prawni, fizjoterapeuci, psychologowie czy księgowi.
To jednak nie jedyne usprawnienie. Do tej pory, z ryczałtu mogły skorzystać osoby, które wykonywały wolny zawód z zastrzeżeniem, że świadczyły usługi na rzecz podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Obecnie wolny zawód może realizować świadczenia usług na rzecz innych przedsiębiorców.
Warto też wspomnieć o obowiązujących stawkach ryczałtu. W aktualnym stanie prawnym wynoszą one:
Jaki cel chciał osiągnąć ustawodawca wprowadzając zmiany?
Przede wszystkim, poszerzono krąg podmiotów, które mogą dokonać wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Obecnie, ryczałt będzie mógł być stosowany przez podatników, którzy do tej pory byli pozbawieni takiej możliwości.
Proponujemy rozważyć możliwość zmiany opodatkowania na ryczałt. Czasu nie zostało wiele – decyzję należy podjąć do 20 lutego 2021 roku.