Teleporada w pigułce – część 2
6 kwietnia 2021Postępowanie przeciwko członkowi zarządu
19 kwietnia 2021
Niewykonywanie obowiązków zawartych w ustawie o prawie upadłościowym związane jest z różnymi konsekwencjami. Są to sankcje cywilne lub karne, które grożą za uchybienie obowiązkowi złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Jest jednak jeszcze trzeci – pośredni rodzaj sankcji – zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Przesłanki orzeczenia zakazu różnią się w zależności od podmiotu, na którym ciążyły określone obowiązki. Zakaz może być orzeczony wobec:
a) dłużnika (lub osób zarządzających dłużnikiem niebędącym osobą fizyczną) jeżeli:
– nie złożył w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości;
– nie wykonał w toku upadłości ciążących na nim obowiązków ustawowych, orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, bądź też gdy w inny sposób utrudniał postępowanie;
– w toku postępowania upadłościowego ukrywał, niszczył lub obciążał majątek wchodzący w skład masy upadłości;
– co najmniej raz ogłoszono wobec niego upadłość, z umorzeniem jego zobowiązań po zakończeniu postępowania upadłościowego;
– ogłoszono upadłość nie dawniej niż 5 lat przed ponownym ogłoszeniem upadłości;
– niewypłacalność jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa;
b) osoby faktycznie zarządzającej, jeżeli istotnie przyczynił się do niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie;
c) osoby zobowiązanej do wskazania lub wydania majątku lub dokumentów, w sytuacji braku wykonania tego obowiązku.
Dodatkowo przy orzekaniu zakazu sąd bierze pod uwagę stopień winy oraz skutki podejmowanych działań. W szczególności istotne znaczenie mają działania powodujące obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego, a także rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli.
Zakaz może zostać orzeczony na okres od 1 do 10 lat i pozbawia daną osobę prawa do:
-
prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej,
-
pełnienia m.in. funkcji: zarządcy sukcesyjnego, członka rady nadzorczej, członka komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, reprezentanta lub pełnomocnika spółki handlowej.
Postępowanie w przedmiocie orzeczenia zakazu może zostać wszczęte tylko na wniosek uprawnionych podmiotów, do których należą:
-
wierzyciel,
-
tymczasowy nadzorca sądowy,
-
zarządca przymusowy,
-
syndyk,
-
prokurator,
-
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
-
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Niewykonywanie obowiązków zawartych w ustawie prawa upadłościowego wiążę się z poważnymi konsekwencjami. Podstawowym celem instytucji zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest wyeliminowanie z obrotu gospodarczego podmiotów nierzetelnych, szkodzących innym jego uczestnikom. Podejmując działalność gospodarczą warto mieć na uwadze, iż nieregulowanie zobowiązań finansowych przedsiębiorstwa naraża na ryzyko orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłości.
zespół kancelarii cw