16 lutego 2022 r.
7 lutego 2022r. sporządzono projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej
Rozporządzenie przewiduje:
-
wprowadzenie nowego modelu organizacji opieki w związku z nagłym zachorowaniem lub nagłym pogorszeniem zdrowia w godzinach od 18.00 do 8.00 oraz w dni wolne od pracy i święta;
-
funkcjonowanie i współdziałanie centralnej platformy pierwszego kontaktu oraz centrów medycznej pomocy doraźnej;
Planowany termin wdrożenia przewidziany jest na 1 marca 2022 r.!
21 stycznia 2022r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych.
Ustawa reguluje:
-
17 zawodów medycznych: asystentki stomatologicznej, dietetyka, elektroradiologa, higienistki stomatologicznej, logopedy, masażysty, opiekuna medycznego, optometrysty, ortoptystki, podiatry, profilaktyka, protetyka słuchu, technika dentystycznego, technika farmaceutycznego, technika ortopedy, technika sterylizacji medycznej i terapeuty zajęciowego;
-
warunki i zasady wykonywania tychże zawodów medycznych;
-
zagadnienia dotyczące doskonalenia zawodowego i odpowiedzialności zawodowej.
Planowany termin przyjęcia projektu przez RM jest wyznaczony na I kwartał 2022 r.!
Patrycja Zawadzka
radca prawny
19 stycznia 2022 r.
Pod koniec grudnia 2021 r. pojawił się ważny projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Ustawa określa:
-
zasady oraz warunki oceny i kategoryzacji podmiotu szpitalnego;
-
zasady oraz warunki tworzenia przez podmiot szpitalny kategorii A albo B planu rozwojowego;
-
tryb postępowania naprawczo-rozwojowego podmiotu szpitalnego kategorii B, C albo D,
w tym zasady oraz warunki tworzenia przez ten podmiot planu naprawczo-rozwojowego;
-
zasady funkcjonowania, organizację i zadania Agencji Rozwoju Szpitali;
-
wymagania związane ze stanowiskiem kierownika podmiotu szpitalnego.
Projekt jest w fazie konsultacji!
Patrycja Zawadzka
radca prawny
13 grudnia 2021 r.
-
22 lipca 2021 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zgodnie z założeniami ustawy celem tego projektu jest wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą podnosiły jakość w ochronie zdrowia.
Wprowadzi nowy model oceniania i certyfikowania szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Najlepsze będą mogły liczyć na większe dotacje.
Wejście w życie proponowanych rozwiązań jest planowane od 1 stycznia 2022 roku.
-
Od 1 lipca 2022 roku wzrosną minimalne pensje w ochronie zdrowia. Z porozumienia zawartego pomiędzy ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego wynika, że zmiany w tabeli wynagrodzeń będą duże. Najbardziej zyskają lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji i pielęgniarki ze średnim wykształceniem.
Ma ono kosztować 6,5 miliarda złotych.
Najniższe wynagrodzenie zasadnicze określa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach medycznych.
-
29 października 2021 r. rozpoczął się etap uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Projekt ustawy wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który usprawni organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii dorosłych.
Zadaniem ustawy będzie wdrożenie nowej struktury organizacyjnej i modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce, odwrócenie niekorzystnych trendów epidemiologicznych oraz obniżenie społecznych kosztów obciążenia chorobami nowotworowymi.
Ustawa wprowadzająca zmiany w Krajowej Sieci Onkologicznej pierwotnie miała wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.
-
3 grudnia 2021 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty.
Nowo powołany zespół ekspertów ma do końca lutego 2022 r. przygotować propozycję nowelizacji rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów medycznych.
Patrycja Zawadzka
radca prawny
8 listopada 2021 r.
Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, który zakłada między innymi, że:
„W przypadku udzielania świadczeniobiorcom powyżej 18. roku życia świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych w zakresach: alergologii, endokrynologii, kardiologii i neurologii wartość rozliczanego świadczenia ulega skorygowaniu z zastosowaniem współczynnika 1,8.”
Opinie i uwagi do projektu zarządzenia można przesyłać do dnia 12 listopada 2021 r.
Patrycja Zawadzka
radca prawny
18 października 2021 r.
Najnowszą nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o finansach publicznych, przeniesiono termin obowiązywania aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieci szpitali) do 30 czerwca 2022 r!
W tej samej ustawie wprowadzono także plan finansowania ochrony zdrowia, który zakłada finansowanie w wysokości 5,75% produktu krajowego brutto na rok 2022 (w 2023 r. już 6%!).
Patrycja Zawadzka
radca prawny
13 września 2021 r.
Światło dzienne ujrzał projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia wprowadzający kilka nowych zasad, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni?
-
pojawi się obowiązek uzyskania autoryzacji przez NFZ placówek, które będą finansowe
z funduszy publicznych,
-
wprowadzony zostanie wewnętrzny monitoring zdarzeń niepożądanych – dla niektórych podmiotów będzie wiązało się to z wdrożeniem obowiązkowego rejestru,
-
akredytacje dla placówek będą udzielane przez NFZ (zamiast Centrum Monitorowania Jakości),
-
przewidywany jest nowy pozasądowy sposób dochodzenia roszczeń z tytułu błędów medycznych dla pacjentów.
Projekt jest w fazie konsultacji – z nami będziesz na bieżąco i dowiesz się jaki ostateczny kształt nabiorą wskazane propozycje!
Patrycja Zawadzka
radca prawny
9 sierpnia 2021 r.
21 lipca br. został uruchomiony pilotaż programu Opaska Telemedyczna dedykowany placówkom POZ, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Jego celem jest monitorowanie w kontrolowanych warunkach domowych pełnoletnich pacjentów, którzy przechorowali COVID-19 poprzez zdalny nadzór nad ich parametrami życiowymi. Nabór do pilotażu trwa do 12 sierpnia br. lub do wyczerpania puli opasek.
Patrycja Zawadzka
radca prawny
12 lipca 2021 r.
W dniu 2 lipca br. opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Co ważne, regulacja ma dotyczyć ambulatoryjnego leczenia specjalistycznego (z wyłączeniem stomatologii, psychiatrii i rehabilitacji). Rozporządzenie jest próbą odpowiedzi na rosnące wątpliwości dotyczące zasad stosowania dotychczasowych przepisów kształtujących tzw. teleporady wyłącznie w POZ, do innego rodzaju leczenia. Planowo rozporządzenie ma zacząć obowiązywać 1 października 2021 r. Będziemy się temu jeszcze dokładnie przyglądać.
Patrycja Zawadzka
radca prawny