Swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki której każdy obywatel naszego kraju może prowadzić działalność w jednej z kilku dostępnych form, gwarantują nam regulacje unijne i krajowe, w tym najwyższy z aktów prawnych – Konstytucja RP. Do tej pory było tak, że swoboda kończyła się tam, gdzie zaczynało unikanie opodatkowania. Jedna z ostatnich opinii zabezpieczających Szefa Krajowej Administracji Skarbowej znacząco przeważa na korzyść podatnika, co jak się domyślacie jest nie lada wydarzeniem. 😊
O taką opinię wystąpiła spółka jawna nosząca się z zamiarem przekształcenia w spółkę komandytową. Obecny wspólnik spółki jawnej– osoba fizyczna stałby się komplementariuszem, uprawnionym do 99,9% zysku, a wspólnik – spółka z o.o. komandytariuszem. Wnioskodawcy uznali, że ich plan wiąże się z dwoma korzyściami podatkowymi:
co szef KAS w swojej opinii z listopada 2022 roku, (sygnatura DKP1.8082.3.2022) skwapliwie potwierdził.
Nie zgodził się jednak z argumentem wnioskujących, że głównym celem przekształcenia jest wprowadzenie motywacyjnego programu menedżerskiego. Program miałby być skierowany do kluczowych pracowników i kontraktorów, przyczyniających się do zysku spółki. Dzięki programowi do spółki mogliby przystępować nowi komandytariusze, którzy otrzymywaliby prawo do udziału w zysku spółki. Zarazem ich odpowiedzialność za zobowiązania spółki byłaby ograniczona. Zdaniem szefa KAS głównym celem przekształcenia jest osiągnięcie korzyści podatkowych, które mimo to nie stanowi unikania opodatkowania!
Za tym stanowiskiem przemawia fakt, że efekty przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową w postaci korzyści podatkowych nie są sprzeczne z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu.
Również korzyść w postaci braku daniny solidarnościowej nie jest sprzeczna z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu. Ustawodawca zmieniając zasady opodatkowania spółek komandytowych nie zdecydował się na objęcie dochodów z tych spółek daniną solidarnościową. Konstrukcja zwolnień podatkowych adresowanych do wspólników spółek komandytowych wynika wprost z brzmienia ustawy o PIT i ustawy o CIT, a zatem z chęci osiągnięcia zamierzonego celu ustawodawcy. Dla szefa KAS nie miało w tym przypadku również znaczenia przyznanie komplementariuszowi praktycznie całego udziału w zysku Spółki.
Dla przedsiębiorców, którym chodzi po głowie pomysł na przekształcenie, powyższa opinia zabezpieczająca jest bardzo istotna i zachęca do transformacji Spółki.
Szef KAS słusznie zauważa, że ustawodawca nie nakazuje podatnikom prowadzenia działalności w formie skutkującej najwyższym opodatkowaniem. Stąd przekształcenie motywowane korzyściami podatkowymi samo przez się nie stanowi unikania opodatkowania w rozumieniu art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej. Co prawda jedna opinia wiosny nie czyni i ciężko jeszcze mówić o dominującym poglądzie czy praktyce. Mimo to mamy nadzieję, że przetartym przez Szefa KAS szlakiem podążą następni.
O innych ciekawych aspektach dotyczących spółek pisaliśmy w artykułach https://kancelariacw.pl/przeksztalcenie-w-sp-z-o-o/, https://kancelariacw.pl/wynagrodzenie-wspolnika-za-prowadzenie-spraw-spolki/ oraz https://kancelariacw.pl/powtarzajace-sie-swiadczenia-niepieniezne-wspolnika-sp-z-o-o-z-art-176-ksh/.